Gondolatok a szervezeti jog hasznáról

Szerzők

DOI:

https://doi.org/10.54200/kt.v1i2.15

Kulcsszavak:

államigazgatási szervezetrendszer, közigazgatási szervezeti jog, központi hivatal, politikai kormányzás, közigazgatási reformok

Absztrakt

A tanulmány a magyar közigazgatási szervezetrendszerre vonatkozó jogi szabályozás fejlődésének ívét mutatja be a rendszerváltozástól napjainkig. Azt vizsgálja, hogy a központi és területi államigazgatási rendszer közigazgatási jogi szabályozására hogyan hatott a politikai kormányzás fogalmának megjelenése és megerősödése a magyar kormányzati munkában. A tanulmány felvázolja a témában leginkább meghatározó reformelképzelések célkitűzéseit, azok hatását a közigazgatási jogi szabályozásra. A szerzők a központi hivatal példáján mutatják be, hogyan gyengült a szervezeti jog garanciális szerepe a közigazgatási szervezetrendszer meghatározásában és irányításában, és értékelik, hogy ennek a folyamatnak milyen hatása van az egyes közigazgatási szervtípusok egymáshoz való viszonyára, a közigazgatás személyzetének helyzetére és a közigazgatásba vetett bizalom alakulására.

Hivatkozások

Fazekas J. (2006). Milyen legyen a központi közigazgatás? Reformtervek Magyarországon a rend-szerváltozás után. Themis; az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájának elektronikus folyóirata, 4(2), 28-43.

Fazekas J. (2021). A kormányzati tevékenység fogalmának jogtudományi problémái. In Peres, Zs., Pál, G. (Szerk.), Ünnepi tanulmányok a 80 éves Tamás András tiszteletére. Semper ad perfectum. Ludovika Egyetemi Kiadó.

Fazekas J. (2019). A közigazgatási szervezetalakítás általános kérdései. In Fazekas M. (Szerk.), Közigazgatási jog. Általános rész I.IV. átdolgozott és bővített kiadás. ELTE Eötvös Kiadó.

Fazekas M. (2011). A közigazgatási szervezeti jog, mint „végtelenített kísérletek sorozata”. In Gerencsér, B. Takács, P. (Szerk.), Ratio legis, ratio iuris: liber amicorum: studia A. Tamás septuagenario dedicata: ünnepi tanulmányok Tamás András tiszteletére 70. születésnapja alkalmából Szent István Társulat.

Halász I., Szabó Zs. (2021). Alkotmány és kormányzás Kelet-Európában. Gondolat Kiadó -Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete.

Kilényi G. (2004). A közigazgatásra vonatkozó általános szabályok a közigazgatási szervezeti törvényben. Magyar Közigazgatás, 54(7)

Pesti S., Farkas A., Franczel R. (2015). A Kormány működési és szervezeti rendje. In Körösényi A. (Szerk.), A magyar politikai rendszer – negyedszázad után. Osiris-MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézet.

Rozsnyai K. (2020). Ügyféli jogosultságok a hatósági eljárásban – több vagy kevesebb? Közjogi Szemle, 13(2), 11-16

Sárközy T. (2006). Államszervezetünk potenciazavarai. A betegség okai, a beteg állapota, a gyógyulás útjai. Javaslat egy hatékony és modern kormányzati szervezet kialakítására. HVG-ORAC.

Tamás A. (2007). Magyar közigazgatási szervezeti jog I. Szent István Társulat.

Verebélyi I. (2020). A rendszerváltozás, a reform, a racionalizálás jellemzői és szakaszai. In Verebélyi I. (Szerk.), Rendszer-változás és modernizáció a belügyi igazgatásban (1989-1994). Dialóg Campus.

Verebélyi I. (1996). A kormányzás és a közigazgatás reformjának tervezete. Magyar Közigazgatás, 46(4), 193-229.

Verebélyi I. (1997). A nem minisztériumi jogállású központi közigazgatási szervek reformja. Magyar Közigazgatás, 47(12), 705-712

Downloads

Megjelent

2021-11-17

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok